Başarının Sırrı

Arif Çelik

Koronavirüs sürecinde bir gerçeği gördük.
Yerel yönetimlerin birçok konuda iktidarın yapamadıklarını fazlasıyla yerine getirdiğini gördük.
Bu çalışmaların en önemli başarısı ise Cumhuriyet Halk Partili belediyelere ait olması idi.
Yerel yönetimler seçimi öncesi söylenenlere inat halkçı, sosyal belediyecilik dersi verdiler.
Çok olan çok, az olan gücü yettiğince tüm engellemelere rağmen takdir edilesi bir süreci paylaştılar bizlerle.
Tabi bu süreci baştan okumak gerekli, Partinin aday belirleme sürecinden başlayarak tüm doğruları birkaç başlıkta görmek lazım.
Seçim sonuçlarından sonra genel başkan sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Sayın Seyit Torun’un politikalarına bir göz atalım.
Ne yaptılar da bu başarı oluştu?
Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun 11 Büyükşehir, 10 İl, 191 ilçe ve 51 Belde kazanılan toplam 263 belediye başkanını periyodik olarak çalıştaylarda toplayarak farklı bir çalışma programı başlattı.
Ne kazandırdı bu çalıştaylar derseniz,
Öncelikle tüm belediye başkanları birbirini tanıma imkânı buldu, Eşlerinin de katıldığı bu toplantılarda bir aile ortamı yaratıldı.
Genel merkez ve genel merkezin oluşturduğu kurullara her an ulaşılabileceği ve sorun ve çözümler konusunda birlikte çalışabileceği gerçeğini somut olarak ortaya koydu.
Çalıştaylarda ele alınan yerel yönetimlere dair her konu uzmanları ve deneyimli siyasetçileri aracılığı ile gerçekleşebilir bir şekilde masaya yatırıldı.
Ekonomi, tarım, sanayi, eğitim, spor, yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek, istihdam, yatırımlar gibi halkçı ve sosyal belediyeciliğin başlıkları taraflar eşliğinde sorunların çözüme ulaşması doğrultusunda bu çalıştaylarda ele alındı.
Belediyeler arası yardımlaşma, olanın olmayanla paylaştığı, bölgelerindeki katma değer üretimlerin ihtiyaç duyan bölgelere aktarılması ile pazar yaratılması gibi kendiliğinden oluşan bir doğal platform oluşturuldu.
Lafın özü genel merkezin yürüttüğü politika, yerel yönetimlerin başarısının altında en önemli unsur olarak göze çarpmakta.
Bu süreç yeni oluşan il ve ilçe başkanlıklarına da sirayet ederse İl başkanlıkları geçmişte olduğu gibi güncellenmemiş sandık ve seçim görevlilerini günceller ve bu süreci öncelikli ödev kabul ederlerse gelecek seçim yeni bir tarihin başlangıcı olması kaçınılmazdır.

Bir Cevap Yazın
PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AK Partili Başdaş’tan Batur’a sert tepki

AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, Konak Belediye Başkanı Abdul Batur’un “Pandemi sürecinde 4 Milyon TL” harcadık açıklamasına tepki gösterdi. Başdaş, Konak Belediyesi tarafından İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta, 450 bin adet maske, 21 bin 472 eldiven, 8 bine yakın gıda kolisi dağıtıldığını ve salgınla mücadeleye için 4 milyon […]