Çiğli Belediyesi’nden 86 proje

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 2020 yılında hayata geçirecekleri 86 projeyi “Çiğli Ayağa Kalkıyor” temasıyla düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. Gümrükçü, 2020’nin Çiğli’de yatırım, değişim ve dönüşüm yılı olduğunu belirterek, her projeyi tek tek takip edeceğinin sözünü verdi.

KENAN YEŞİL

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 2020 yılında hayata geçirecek oldukları projelerini “Çiğli Ayağa Kalkıyor” sloganlıyla tanıtım toplantısında anlattı.7’den 70 her vatandaşın yararlanacağı 86 projeyi tek tek anlatan Gümrükçü, önemli mesajlar verdi. Çiğli Belediye binası Fakir Baykurt Salonunda ‘Çiğli ayağa kalkıyor’ temasıyla düzenlenen toplantıya; Çiğli Kaymakamı Kaya Çıtak, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, CHP İzmir Milletvekilleri, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Çiğli’yi ayağa kaldıracağız

Toplantıda sunum yaparak projelerini açıklayan Başkan Gümrükçü, “Çiğli, göçle kurulmuş bir ilçe. Artık İzmir’de en hızlı büyüyen ve İzmir içi göç alan bir bölge. Dolayısıyla değişik insanlar ve değişik talepler var. Bu taleplerin tamamı hizmette buluşuyor. Çiğli’yi hak ettiği yere taşıyan ve Çiğli’yi ayağa kaldıran projeleri gerçekleştireceğiz. Dinamikten kaynaklı da büyük bir enerji var. Bizim amacımız bu enerjiyi doğru kaynaklardan aktarmak. Çiğli’yi tanımlayan en önemli şey enerji. Bu enerji ile Çiğli’yi hep birlikte ayağa kaldıracağız. Buradaki projelerin tamamı sandıklar kurularak halkın taleplerinden çıkmıştır. İyi örneklerden de yararlandık. Çiğli Atatürk’e aşık insanların şehri. Biz de önce Mustafa Kemal Atatürk, sonra Türk halkından aldığımız güçle çalışmalarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

Arkamızda başkan soyer var

Bugüne kadar attığı her adımı sağlam attığını kaydeden Başkan Gümrükçü, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Arkamda ‘ekibim’ diyeceğim insanlar vardı. Bugün o ekip, dostlarımız bu salonda var. ‘Neye güveniyorsunuz?’ derseniz; ben size güveniyorum. ‘Parayı nereden bulacağız?’ Belediyenin bütçesi 166 milyondu. 2019’da 180 milyona ulaştırdık. Belediyeyi 25 milyon piyasa borcuyla devraldık. 20 milyondan fazlasını ödedik. 2020’de bütçe 200 milyona ulaşacaktır. Sadece bir kalemden yılda 7 milyon TL tasarruf yapıyoruz. Bunlar Çiğli sokaklarına yatırım olarak dönecek, ayrıca yurt dışı fonlarından yararlanacağız. Başımız dara düşerse biliyoruz ki arkamızda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer var.” Projelerini anlattı 2020’nin Çiğli’de yatırım, değişim ve dönüşüm yılı olacağını vurgulayan Utku Gümrükçü, hayata geçirecekleri 86 projeden örnekler vererek şöyle konuştu: “Çağımızı uzay çağı, teknoloji çağı o yüzden havacılık ve uzay kampusu hazırladık. Çiğli artık bir üniversite şehri. Kızların okuması önemli ve barınma sorunu var. Kız yurdumuzun temelini atacağız. Kreş hepimizin ihtiyacı ve çocuklarımızın eğitim alması lazım. Annelerin iş gücünde olması lazım. Masal evlerinden en az üç tane Çiğlimize kazandıracağız. Pazaryerleri konusunda çalışmamız olacak. Balatçık’a pazaryeri kurulacak. EVKA 5 pazaryeri üstü kapatılacak ve güneş paneli koyacağız. Güneşten daha fazla yararlanarak kendi elektriğimizi üreteceğiz. Geçtiğimiz ay 2.8 milyon lira elektrik faturası ödedik. Sadece elektrikten 500 bin liralık tasarruf sağladık elektrik panelleri kurduğumuzda hiç elektrik parası ödemeyeceğiz. Geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda çalışmalarımız var. Dünya kaynakların tükenmesi sorunu ile karşı karşıya. Yenilenebilir enerjiler değerlendiriliyor. Sıfır atık konusunu da devlet destekliyor. Biz de bunu yapacağız. Engelli eğitim merkezinin temelini atacağız ve bitireceğiz. Emekli evi yapacağız. Emeklinin çok olduğu bir yer Çiğli. Çiğli’de Atatürk büstü olmayan okul muhtarlık kalmayacak. Yeşil alanı 100 bin metre kare artıracağız. 12 parkı açacağız ve bir tanesinin adını Ceren Özdemir olacak. Şehirleri şehir yapan kentlerin planlamasıdır biz bu konuda zayıfız ama bunu yapacağız. Harmandalı bizim için çok önemli. En az gelişmiş yerlerden biri ve imar sorunları var. Yıllarca çöple uğraşmış bir yer. 2020 yılında en az bir sosyal tesis kazandıracağız ve hızlı bir şekilde yatırımlarımız devam edecek. Kentin altyapı sorunlarının yüzde 80’i bitecek. Kamu kurumların şehrin dışına olmasını istemiyoruz. Kamu kurumlarını buraya getireceğiz. Çiğli artık bir adalet kenti olma yolunda ilerliyor. Çiğli’ye büyük bir adliyeyi 4 yıl içerisinde kazandıracağız. Kentimize Ar-Ge merkezi kazandıracağız.”

Harmandalı imara açılıyor Yeni dönemde belediye hizmetlerinde aktif bir belediye olacağını dikkat çeken Gümrükçü, “ Hizmetlerimizde daha aktif katılımcı ve çağın isteklerine cevap veren bir yapıya kavuşturuyoruz. Güzeltepe kentsel dönüşümü bitiyor. 6 yıldır imara kapalı olan Harmandalı imara açılıyor. Bilgi işlem olmayan bir belediye devraldık ama bu konuda tüm belediyelerin önüne geçeceğiz. Bilişim konusunda atılım yapacağız. Belediye başkanı işin başında olursa vatandaşın sorunları daha hızlı çözülür. Biz işimizin başında, yapılan çalışmaların yakın takipçisi ve denetleyicisi olacağız. Turizm kentlerin tanıtılması anlamında önemli. Gediz’i UNESCO dünya miras listesini girmesi için büyükşehirle birlikte el ele çalışacağız. Çiğli’nin değerini o listeye alınması için gerekli çalışmayı yapacağız. Yıllık 1 milyar doların üzerinde bu yerlerin gezilmesi ile oluşan para var ve Çiğli de bundan payını almasını istiyoruz” dedi. 

Bir Cevap Yazın
PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Behçet Uz yenileniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bornova Meriç Mahallesi’ndeki 180 bin metrekarelik Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Rekreasyon Alanı’nın 2021’de hizmete açılması planlanıyor. Rekreasyon Alanı’nda İzmir Körfezi’ne hâkim kent balkonu, FIFA standartlarında futbol sahası, koşu ve bisiklet parkurları, trafik parkı, oyun, spor ve piknik alanları bulunacak. Kapalı girişler yeniden aktif […]