FOÇA’DA BAYRAM SAFASI AKŞAM SAFASINA KARIŞTI

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da Ramazan Bayramı’nın birinci gününde 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkma mutluluklarını bayram sevinciyle birlikte yaşadılar.  Saat 16.00’dan sonra dışarı çıkmayı tercih eden vatandaşlar  bayram safası ile akşam safasını birleştirdiklerini söylediler.

BAHAR HAVASI

 Foça’da günler süren sıcaklardan sonra tam bir bahar havası hüküm sürdü. Öğleye kadar; koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığı için sokaklarda sessizlik hakimdi. 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma serbestisinin başladığı saat 14.00 dolayında da sessizlik bir süre devam etti. Hareketlilik akşam üzerine doğru başladı. Sahilde yürüyüşler  yapıldı. Yorulanlar  banklarda yada boş kafelerin masa sandalyelerinde oturarak dinlendil. Demokrasi Meydanı’nda (Foça Belediyesi’nin ikram aracı tarafından) yapılan ikramla çay kahve keyfi yaptılar. Bazıları kendileri gibi sokağa çıkamamaktan sıkılmış hayvanlarını gezdirdiler. Uzun süredir görüşmemiş komşular, arkadaşlar,  dostlarla sosyal mesafeye dikkat ederek ayaküstü yada oturarak sohbet ettiler.Bayramlaştılar,hasret giderdiler. Ayrılmadan önce sahilde özçekim yaparak günü ölümsüzleştirdiler.

SÜRE YETERLİ SAATLER İYİ

Vatandaşlar sokağa çıkma saatlerinin 14.00 – 20.00 arasına alınmasından ve, hem sürenin yeterliliği, hem saatlerin uygunluğundan dolayı  memnuniyetlerini belirttiler.

Sürenin yeterli olduğunu belirten Fethi Etik; “ Ben saat 16.00’an sonra çıktım.  Güneşleniyoruz.  Oturuyoruz. Ama öyle bir şey var ki izin sadece yürüme mesafesine. Arabayla motorsikletle binipte şöyle 5 kilometre ilerideki bir yer gezmeye gidemiyoruz.  Arabama binsem koylara gitsem ne olur ki. Ama çıkmaktan keyif aldık. Hava harika. Dünyalar bizim oldu. ” dedi.

Eşiyle birlikte köpeklerini gezdirmeye çıkan Kaniye Aksoy ise memnuniyetini; “Bize verilen izin süresince 65 yaş üstü gençler olarak güzel havadan yararlanıyoruz. Herkese çok daha özgür, çok daha sağlıklı, çok daha mutlu bayramlar diliyoruz” sözleriyle aktardı.

AKŞAM SAFASI BAYRAM SAFASI BİRBİRİNE KARIŞTI

Emekli öğretmen Ayşe Coşkun’da günü hasret kaldıkları kardeşi ve yeğeniyle buluşarak değerlendirdiklerini söyledi. Ayşe Coşkun; “İki aydır evdeydik. Birbirimize hasret kalmıştık. Kardeşm ve yeğenimle buluştuk. Bayramlaşıyoruz. İznimizin akşam 8’e kadar uzaması daha bir güzel oldu. Akşam safası bayram safası hepsi birbirine karıştı. Çok şükür bu günümüze. Sağolsunlar.” Dedi.

Arkadaşıyla kısa yürüyüş sonrası  gölgede dinlenmeyi tercih ettiklerini belirten Ersin Oğuztaş’ta izin bitimine kadar kendini hür hissetiiğini söyledi. Ersin Oğuztaş; “Ne var biliyormusun. Kendimi hür hissediyorum. Kendimi koyverdim. Saat sekize kadar ne olursa olsun” dedi.

Seyfi GÜL

Bir Cevap Yazın
PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aydın'da bayram günü intikam gibi 'kaçak su' gerginliği

Ramazan Bayramı’nın ilk günü Aydın’ın Germencik ilçesindeki ‘Helvacı Petrol’ isimli iş yerine kaçak su denetimine giden ekipler ile iş yeri yetkilileri arasında gerginlik yaşandı. Dün yaptığımız Özlem Çerçioğlu’ndan vatandaşa Bayram hediyesi olarak su faturası haberimiz tüm kamuoyunda geniş yer bulmuştu. Bu haber sonrası amatör kamerayla çekilmiş vatandaşın arife günü su […]