Güven yaralandı

Yazık çok yazık ne biçim fetva nasıl bir yorum nasıl inandığım kitabın hükmüyle oynarsınız dedikten sonra bre gafiller demek geliyor içimden yetmiyor sizin nasıl bir vicdanınız varda ALLAHIN yerine söz etme şirk koşma cesaretini gösterebildiniz. Televizyonda…

İki adam, adam demekte yersiz inancımın katilleri. Bu kardeşlerimiz zavallı bir halde ekonomiden bir haber önlerine konulanı okumaktan aciz ama Kur’an-I kerimin faiz konusundaki hükmüne aykırı zoraki bir yorum yapıyorlar. Ve Kur’an-I Kerim’in faiz konusundaki hükmünü siyasete kurban ediyorlar.

Hangi akla hizmettir gayri ilmi ifadeler ile ekonomik gerekçeler ile Kur’an-I Kerim-in bir hükmünü kendinize göre ifade edersiniz cehennemden haberiniz vardır sanıyorum.

Yazık yazık ki ne yazık.

Son kaleyi acımasızca yaraladınız mahvettiniz. Bir çuval inciri de mahvettiniz ve bu olayla birlikte inanacağım bir tek kurum bırakmadınız, mübarek olsun size. Faiz konusunda fetva verirken diyanet konuyu laf cambazlığına getiriyor. Fetvanın sonucunda şöyle deniyor;

“Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

Efendim projeden yararlanmak caizmiş nasıl bir faiz fetvası bu bir süre sonra biz faiz konusunda fetva vermedik TOKİ’ye ait proje ile ev alınabilir dedik mi denilecek. Bal gibi faiz konusunda fetva verildi ve çok büyük bir hata edil mi demeli günah işlendi mi demeli. Ancak bakara suresinin 279ncu ayetinde açıkça faize bulaşmayı terk etmezseniz Allah ve elçisi ile savaşa girdiğinizi bilin denilmiyormuş.

Bu durumu faiz bir dünya gerçeği ile geçiştiremeyiz kaldı ki sağlıklı ekonomi için anlayışımız içinde borsa bile olmaması gerekmektedir.

Devlet bu kredilerin yani TOKİ’den ev alacakların kredilerini faizsiz almasını sağlamalı. Bu konuda finansmanı TOKİ’ye hazine veriyormuş vesaire vesaire kim verirse versin taksitler nereye yatarsa yatsın geçiniz o.49 oran buhar mı oluyor o miktarı kim alırsa alsın faizi yok farz ettirmez. Bir müslüman faiz ve benzeri konulara bulaşmadan ekonomik varlığını nasıl yürütmelidir konusunda inananlar kendilerini sorgulamalı. Şayet bu sorgulama yapılırsa yeni ekonomik çıkış yollarını bulmamak imkansızdır, müslümanlar kendilerini sorgulamayı unuttular ki nefs hakimiyetlerini kaybediyorlar gibi. İktisadi yani ekonomik hayat nasıl düzenlenmelidir gibi bir derdi olmayan insanlar olundu. Geçmişin kardıhaseni yani kardeşine elden faizsiz borç verilmesi unutuldu. Bir kısım din bilimi uzmanları da kime yaranacaksa faiz konusunda bir lafı on kez söyleyerek kıvıra kıvıra anlatmaya çalışıyor yani ağzının iki tarafı ile konuşuyor yazık. Şimdi yanlış anlaşıldı anlaşılamadı vade farkı deniliyor alışveriş deniliyor vesaire ne derlerse desinler neyin alış verişi kardeşim peşin peşin 0.49 liralık vade farkını kim alacak her konuya bundan böyle vade farkı denilecek insanlar ne kadar güzel çıkarına göre tavır sergiliyor yazık inançları siyasete çıkarlara kurban ediyorsunuz kimler alimler. Ne kadar kıvırıp anlatsanız biz gerizekalı değiliz. Son kurumda toplumdaki güvenini yitirdi.

Çok üzücü.

Bir Cevap Yazın
PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Üniversite alanı tarihsel sorumluluğumuz!

Karabağlar Belediye Meclisi’nin şubat ayı oturumu gerçekleştirildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçenin geleceği için İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne daha fazla alan ayrılması gerektiğini vurgulayarak, “Tarihsel sorumluluğum gereği ve 50 yıl sonrasını da düşünerek, üniversiteye ayrılan 38 hektarın yeterli olmadığını söylemek zorundayım” dedi. Karabağlar Belediye Meclisi’nin şubat ayı toplantısı, ana hizmet […]
Muhittin Selvitopu