YENİ NESİL KONTEYNERLER BODRUM SOKAKLARINDA

Bodrum Belediyesi tarafından projelendirilerek hayata geçirilen “Akıllı Atık Toplama Sistemi” pilot bölge olarak seçilen Konacık’tan başlatıldı. Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün “Mis Gibi Bodrum” eylem planı kapsamında satın alınan 37 adet 3 tonluk sensörlü yeni nesil çöp konteyneri, Çok Amaçlı Çöp Aracı (ÇAÇA)’nın da hizmete girmesiyle birlikte halkın hizmetine sunuldu. ÇAÇA’nın ilk denemesini Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptı.

Bodrum’da, Akıllı Atık Toplama ve Kent Temizliği kapsamında halihazırda kullanımı devam eden 750 lt kapasiteli çöp konteynerleri yerine, 3 tonluk yeni nesil konteynerler yerleştirilmeye başlandı. Pilot bölge olarak seçilen Konacık Mahallesinde cadde ve sokaklarda bulunan saç konteynerler yenileri ile değiştiriliyor. Daha az zaman ve daha az yakıt ile daha çok iş performansı hedefleyen yeni sistem aynı zamanda çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor. Sensörlü olduğu için ısısı 60 dereceye ulaştığı anda takip merkezine bildirim gönderme özelliğine sahip olan konteynerler, çöp kaynaklı yangın riskini de minimuma indiriyor. 

İLK DENEMEYİ BAŞKAN ARAS YAPTI

Sabah saatlerinde Konacık Mahallesinde 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde tanıtımı yapılan teknolojik donanımlı modern Çok Amaçlı Çöp Aracı-ÇAÇA’ya binen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, operatör ile birlikte yeni nesil konteyner boşaltımını denedi. Aracı ve uygulanacak sistemi inceleyen Başkan Aras,“Bugün ilk denemeyi yaptık. Mevcut konteynerler  750 litre civarında çöp alırken bu konteynerler 3 bin litre kapasiteli. Yani yaklaşık 5 saç konteyneri kaldırıyoruz yerine bir tane yeni konteyner koyuyoruz. Yeni aracımızı bir operatör kullanıyor ama şu an kullanılan konvansiyonel araçlarımızda üç personel çalışıyor. Aracın arkasında iki personel yaz-kış zor şartlarda çalışıyor. Bu yeni sistemde gerçekten çok önemli kazanımlar elde etmiş oluyoruz. Elbette bu sistem Bodrum’un geneline yayılana kadar belirli bir süreç geçecek. Bu yeni nesil konteynerlerin bizim için en önemli taraflarından biri de yürüttüğümüz projedeki Akıllı Atık Toplama ve Kent Temizliği Yönetimine uyumlu olması.” dedi.

Bir taraftan Bodrum’un çöp sorununu gündemden çıkarmak için çalışırken diğer taraftan da inovasyon çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekleyen Başkan Aras, kısa süre içinde çok tasarruflu, merkezden yönetilebilen akıllı aydınlatma sistemini vatandaşların hizmetine sunacaklarını açıkladı.

Soğuğa ve güneş ışınlarına dayanıklı yeni nesil konteynerler, atık çöp sularının dışarı sızmasını önlemek üzere tasarlanmış depoya sahip. Akıllı atık toplama sistemi için sensör yerleştirilen bu konteynerlerin izleme ve takibi online olarak yapılabiliyor. Konteynerler, uzaktan kumandalı, tam elektronik sistemli ÇAÇA tarafından toplanarak düzenli olarak temizlenecek. 2020 Mayıs ayı sonuna kadar toplam 200 adet yeni nesil konteyner Bodrum Yarımadası’nda tespit edilen çöp kara noktalarına yerleştirilmiş olacak.

Bir Cevap Yazın
PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Büyükşehir, Gazetecilerin Gününü Kutladı

Manisa Büyükşehir Belediyesi, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek günlerini kutladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Burak Aslay, Başkan Danışmanı Cihad Taysi ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Gökhan Kiriş, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan ve […]